آش حضرت فاطمه (س )

مرحوم سید جلیل و علامه بزرگوار حضرت آیه اللّه العظمی حاج سید مهدی بحر العلوم رضوان اللّه تعالی علیه فرمودند: در عالم رو یا دیدم که در مدینه مشرفه بودم و مرا جناب پیغمبر (ص ) احضار نمود . داخل حجره مقدسه شدم ، دیدم ، جناب پیامبر(ص ) در صدر مجلس قرار گرفته و حسنین وحضرت فاطمه (علیه السلام ) در حاشیه مجلس قرار دارند و آقا حضرت علی (ع ) سرپا ایستاده است .
به دست بوسی رسول خدا (ص ) مشرف شدم ، مرا مخاطب به خطاب مرحبا بولدی نموده و کمال محبت و مهربانی را در باره من مبذول داشت ، مساءله ای چند سو ال نمودم . فرمودند: از امام زمان خود سو ال کن . پس صاحب الامر را حاضر نمودند و مسایل خود را سو ال نمودم .
پس رو به بی بی دوعالم فاطمه(س) (سلام اللّه علیها) نموده ، فرمودند: خذی ولدک : پسرت را دریاب . آنگاه حضرت فاطمه (سلام اللّه علیها) دست مرا گرفت ، به حجره خود برد و از من رویش را نمی گرفت گویا صورت مبارکش الحال در نظرم هست ، پس حضرت فاطمه(س) (سلام اللّه علیها) برای من آش آورد که همه حبوبات در آن بود تناول کردم و در نهایت شوق از خواب بیدار شدم . چنان شرح صدری برایم پیدا شد که هرچه بعد از آن در کُتب مشاهده می کردم به یک مرتبه حفظ می نمودم و به این مقام رسیدم .
بعد از آن همیشه طالب آن آش بودم تا روزی از مادرم سو ال کردم که آش به این صفت دیده ای ؟ گفت : بلی در عجم (ایران ) متعارف است که اینطور آشی را می پزند و از همه حبوبات داخلش می کنند و آن آش به نام فاطمه(س) (سلام اللّه علیها) نام گذاری شده . (۵)
با سینه ای وسیعتر از عالم وجود
با واژه ای عمیقتر از معنی سجود
خوانم ثنای فاطمه محبوبه خدای
آرم سرنیاز بر آن آستان فرود
گویم بر او سلام که وقت نزول وحی
چندان سلام داده بر او خالق وَدُود
گویم بر او درود که فرمود مصطفی
بخشند خداش هر که فرستد براو درود(۶)

روبات عترت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *