ارتباط با ملائکه جز انبیا

در جواب از این سوال باید گفت: در قرآن و حدیث آیات و روایات زیادی داریم که امکان ارتباط افراد خاص (غیر از انبیا) را با ملائکه خدا ممکن میداند، لذا به دو دلیل قرآنی توجه فرمایید:
ان الذین قالوا ربنا اللَّه ثم استقاموا تتنزل علیهم الملائکه… [۲۹۸] .
به یقین کسانی که گفتند: پروردگار ما خداوند یگانه است و سپس استقامت ورزیدند فرشتگان آسمانی بر آنان نازل میشوند…
[ صفحه ۱۶۶]قطع نظر از بحثهای تفسیری، ظهور آیه میرساند که هر کس به خدا معتقد و در راه اعتقادش پایدار بماند، نه تنها میتواند با ملائکه ارتباط برقرار کند، بلکه فرشتگان با تواضع تمام به حضور او مشرف میگردند…
و لقد نصرکم اللَّه ببدر و انتم اذله، فاتقواللَّه لعلکم تشکرون. اذ تقول للمومنین الن یکفیکم ان یمدکم ربکم بثلاثه آلاف من الملائکه منزلین. [۲۹۹] .
خداوند شما را در جنگ بدر یاری کرد و پیروزتان ساخت، در حالی در نسبت به دشمن ناتوان بودید، پس از خدا بترسید، (و مخالف فرمان پیامبر نکنید) تا شکر نعمت او را بجا آورده باشید. در آن هنگام که تو به مومنان میگفتی: آیا کافی نیست که پروردگارتان شمارا به سه هزار نفر از فرشتگان، که از آسمان فرود میآمدند یاری نمود؟!
خوانندگان محترم ملاحظه میکنند که در این آیات، مهاجرین و انصار و رزمندگان عزیز، در جنگ بدر به وسیلهی سه هزار نفر از ملائکه آسمانی یاری شدهاند و در روایات اسلامی در تاریخ این جنگ، مشخصات بیشتر و بهتری از این ملائکه آمده است… و در هر حال نتیجه میگیریم که ملائکه خدا، در کنار افراد غیر پیامبر صلی اللَّه علیه و آله حضور پیدا کرده و به یاری آنان شتافتهاند.
در تفسیر و تشریح این آیات که به عنوان نمونه ذکر شد، همراه با خوانندگان گرامی به سراغ حضرت امام جعفر صادق علیهالسلام میرویم که در جواب سوالی از آن حضرت، در این باره میفرمایند:
ان مریم لم تکن نبیه و کانت محدثه، و ام موسی بن عمران کانت محدثه و لمتکن نبیه، و ساره امراه ابراهیم قد عاینت الملائکه فبشروها باسحاق و من ورا اسحاق یعقوب و لم تکن نبیه و فاطمه بنت رسولاللَّه صلی اللَّه علیه و آله کانت محدثه و لمتکن نبیه. [۳۰۰] .
به یقین، مریم پیامبر نبود ولی با ملک سخن میگفت و مادر موسی
[ صفحه ۱۶۷](یوکابد) با ملک دیدار داشت ولی پیامبر صلی اللَّه علیه و آله نبود و ساره زن ابراهیم ملائکه را دید، فرشتگان او را به تولد اسحاق و سپس یعقوب مژده دادند، در حالی که او پیامبر صلی اللَّه علیه و آله نبود، و فاطمه دختر پیامبر با ملائکه کاملا در ارتباط بود، ولی سمت پیامبری نداشت.
از این حدیث شریف استفاده میکنیم که ملائکه علاوه بر پیامران، با افراد دیگری نیز سخن گفته و در ارتباط بودند، و حداقل چهار مورد (به عنوان تعیین مصداق) از نام زنانی که در این باره مربوط بودند ذکر شده است.
برگزیده کتاب تحلیل سیره فاطمه زهرا (س) نوشته آقای علی اکبر بابا زاده

روبات عترت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *