اشتراک فاطمه (س) در جنگ و صلح با دیگر افراد اهل بیت

اشتراک فاطمه (س) در جنگ و صلح با دیگر افراد اهل بیت

ابوحازم، از ابوهریره، روایت کرده است که گوید: روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به علی و حسن و حسین و فاطمه نگریسته و فرمود: من با کسی که با شما بجنگد در جنگ و با کسی که با شما سازش داشته باشد سازش دارم.[۱] .
مجاهد می‏گوید: روزی حضرت رسول از منزل بیرون آمد در حالیکه دست حضرت فاطمه را گرفته بود فرمود: هر کس او را می‏شناسد که بشناسد و هر کس او را نمی‏شناسد بداند که او فاطمه دختر محمد است، او پاره تن من است، قلب من است و روح بین دو پهلوی من است، هر کس او را اذیت کند مرا اذیت کرده و هر کس مرا آزار دهد خدا را آزار داده است. [۲] حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: فاطمه پاره تن من است، آن چه که او را بفشارد مرا فشار و آزار می‏دهد.
جابر بن عبدالله انصاری از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نقل می‏کند که حضرت فرمود: فاطمه موئی از بدن من است هر کس به موئی از بدن من آسیب برساند مرا آزار داده است، و هر کس مرا آزار دهد خداوند را آزار داده است، و هر کس خداوند را آزار دهد خداوند متعال او را به حجم آسمانها و زمین لعنت می‏کند. [۳] .
ابن‏عباس از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم روایت کند که حضرت فرمود: ای علی، همانا فاطمه پاره تن من است، او نور چشم و میوه دل من است، آن چه او را ناراحت کند مرا ناراحت می‏کند، و آن چه او را خشنود سازد مرا خشنود می‏سازد، او اولین نفر از خاندان من است که به من ملحق می‏شود بعد از من به او نیکی کن، و حسن و حسین دو پسران من و دو ریحانه منند، و آن دو آقای و آنان اهل بهشتند، آن دو می‏بایستی چونان چشم و گوش برای تو باشند.
آنگاه حضرت دستش را بسوی آسمان بلند کرده و فرمود: «اللهم انی اشهدک انی محب لمن احبهم، و مبغض لمن ابغضهم، مسلم لمن سالمهم، حرب لمن حاربهم عدو لمن عاداهم، ولی لمن والاهم» [۴] یعنی پروردگارا من تو را گواه می‏گیرم که من دوست دارم کسی که آنان را دوست دارد و دشمن هستم با کسی که دشمن آنان است، با هر کس که با آنان بسازد سازش دارم و با هر کس که با آنان بجنگد می‏جنگم، با هر کس که با آنان دشمنی کند دشمنی می‏کنم و دوست کسانی هستم که دوست آنان باشد.
رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: فاطمه پاره تن من است، هر آن چه که او را ناخشنود کند مرا ناراحت کرده است. [۵] .
علی علیه‏السلام فرمود: خداوند متعال به خاطر خشم فاطمه خشمگین و به خاطر خشنودیش خشنود می‏شود. [۶] . از آن حضرت نقل شده مکه فرمود: ای فاطمه خداوند بخاطر غضب تو غضبناک و به خاطر خشنودی تو خشنود می‏گردد. [۷] .
رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: فاطمه پاره تن من است، آن چه که او را آزار دهد مرا آزار دهد مرا اذیت می‏کند. [۸] .
و نیز آن حضرت فرمود: فاطمه پاره تن من است آن چه او را ناپسند آید مرا ناپسند است و آن چه او را آزار دهد مرا آزار می‏دهد. [۹] .
و نیز آن حضرت فرمود: فاطمه پاره تن من است، هر کس او را به خشم آورد مرا خشمگین ساخته است. [۱۰] .
و نیز فرمود: فاطمه دختر مصطفی پاره گوشت من است. [۱۱] .
و از آن حضرت نقل شده است که فرمود: فاطمه پاره تن من است آنچه که او را خسته سازد مرا خسته نموده است. این حدیث بر طبق شرائطی که در کتاب صحیحین برای حدیث صحیح آمده است، حدیث صحیح می‏باشد گرچه مسلم و بخاری در صحیح خود نیاورده‏اند. [۱۲] .
و نیز از آن حضرت نقل شده است که فرمود: فاطمه پاره‏ای از تن من است، هر کس او را آزار کند مرا آزار داده است. [۱۳] . و نیز از آن حضرت روایت شده است: فاطمه پاره تن من است هر کس موجبات رضایت و تقرب به او را فراهم آورد به من نزدیک شده است. [۱۴] . و آن حضرت فرمود: فاطمه پیوند من است هر کس آن را گسترده سازد پیوند گسترده با من دارد و هر کس او را دژم ساخته و بهم آورد مرا فشرده و ناراحت ساخته است. [۱۵] . و آن حضرت فرمود: فاطمه پاره تن من است هر چه که او را شادمان گرداند مرا شاد می‏نماید.

[۱] امام حنبل، احمد، المسند ۲/ ۴۴۲٫
[۲] شبلنجی، نورالابصار/ ۵۲ چاپ ۱۳۹۹٫
[۳] علامه مجلسی، ملا محمد باقر، بحارالانوار ۴۳/ ۵۴٫
[۴] توفیق، ابوعلم: اهل البیت / ۱۲۴٫
[۵] ابن‏سعد: الطبقات، ط بیروت ۸/ ۲۶۲٫
[۶] کراجکی، کنزالعمال، ۱۲/ ۱۱۱ و «حافظ هیثمی»«مجمع الزوائد» / ۹/ ۲۰۳٫
[۷] کراجکی، کنزالعمال، ۱۲/ ۱۱۱ و «حافظ هیثمی» «مجمع الزوائد» / ۹/ ۲۰۳٫
[۸] مسلم الصحیح، ۷/ ۱۴۱- ۱۴۲، باب الفضائل.
[۹] مسلم الصحیح،۷/ ۱۴۱- ۱۴۲، باب الفضائل.
[۱۰] بخاری، الصحیح، ۵/ ۲۶ ط محمد علی صبیح و اولاده در مصر. باب الفضائل.
[۱۱] بخاری، الصحیح،۵/ ۲۶ ط محمد علی صبیح و اولاده در مصر. باب الفضائل.
[۱۲] حاکم «المستدرک الصحیحین» ۳/ ۱۵۹٫
[۱۳] حاکم «المستدرک الصحیحین» ۳/ ۱۵۹٫
[۱۴] کراجکی: کنزالعمال ۱۲/ ۱۱۱٫
[۱۵] علامه امینی، عبدالحسین: الغدیر ۷/ ۲۳۲٫

سید نورالدین بنی طباء

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *