اقدامات امیرالمومنین و حضرت فاطمه بعد از واقعه‏ سقیفه

اقدامات امیرالمومنین و حضرت فاطمه بعد از واقعه‏ سقیفه

امیرالمومنین علی علیه‏السلام، برای حفظ کیان اسلام از توسل به هر خشونت خودداری ورزید. با بررسی شرایط تاریخی آن زمان درمی‏یابیم که نگرش و اقدامات حضرت علی علیه‏السلام چه خردمندانه و آگاهانه بود و عظمت و برتری آن حضرت را بر دیگر انسانها می‏رساند.
وی بنابر مسؤولیت الهی‏اش که رهبری و ارشاد امت بود آنچه را در توان داشت به کار برد. چنانکه در کتاب الامامه والسیاسه آمده است: «و خرج علیّ کرّم الله وجهه یحمل فاطمه بنت رسول‏الله- صلی اللَّه علیه و سلم- عَلی دابه لیلا فی مجالس الانصار تسألهم النصره، فکانوا یقولون: یا بنت رسول الله، قد مضت بیعتنا لهذا الرجل و لو اَن زوجکِ و ابن عمکِ سبق اِلینا قبل ابی‏بکر ما عدلنا به…» [۱] .
حضرت علی علیه‏السلام شبانگاه، حضرت فاطمه دختر رسول خدا صلی اللَّه علیه و آله را بر چهارپایی سوار می‏کرد و به مجالس انصار می‏رفت و از آنها (در مسأله‏ی رهبری) طلب نصرت و یاری می‏نمود. پس آنها در پاسخ دخت گرامی نبی اکرم صلی اللَّه علیه و آله عذر می‏آوردند که ما با ابوبکر بیعت کرده‏ایم اگر همسر تو، و پسر عمت در این امر بر ابوبکر سبقت می‏گرفت ما از علی علیه‏السلام سرنتافته و با ابوبکر بیعت نمی‏کردیم.
حضرت علی علیه‏السلام به آنها فرمود:
آیا شایسته بود که من جنازه‏ی رسول خدا را در خانه‏اش بگذارم و او را دفن نکنم و در سلطنت او با مردم به منازعه بپردازم؟
و حضرت فاطمه علیهاالسلام به آنها فرمود:
ابوالحسن همان کاری که شایسته بود انجام داد اما کاری که شما مرتکب شدید، خداوند شما را مؤاخذه خواهد کرد. [۲] .
برگرفته از کتاب زندگانی سیاسی حضرت زهرا(سلام ا… علیها)
[۱] الامامه والسیاسه، جلد اول، ص ۱۹٫
[۲] الامامه والسیاسه، ص ۱۹٫ «افکنت اَدع رسول‏الله- صلی علیه و سلم- فی بیته لم اَدفنه، و اَخرج انازع الناس سلطانه؟ فقالت فاطمه: ما صنع ابوالحسن الا ما کان یَنْبَغی له، ولقد صنعوا مالله حسیبهم و طالبهم».

سید نورالدین بنی طباء

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *