انفاق حضرت فاطمه زهرا

زهرا علیهاالسلام به ما آموخت که برای رسیدن به خوبی ها باید از خوشی ها گذشت. (لن تنالوا البر حتی تنفقوا مما تحبون). [۵۹۰] .
او به ما آموخت ملاک انفاق، دارایی ها نیست که توانایی هاست: (لو انتم تملکون خزائن رحمه ربی اذا لامسکتم خشیه الانفاق) [۵۹۱] ؛ اگر شما تمامی گنجینه های آسمان و زمین را هم داشتید، باز بخل می ورزیدید نه به این که ندارید- که دارید بلکه از انفاق می ترسید.
او به ما آموخت که می توان با گذشتن از پیراهن عروسی [۵۹۲] یا گلوبند [۵۹۳] و حتی طعام و قرصی نان، قلوبی را تألیف کرد و آنها را با اسلام گره زد و آشتی داد.
روزی زهرا علیهاالسلام دو دستبند نقره و گوشواره و پرده ای را که به تازگی سهم علی علیه السلام از غنایم شده بود، برای رسول خدا صلی الله علیه و آله فرستاد و پیام داد. «تقرأ علیک ابنتک السلام
[ صفحه ۲۶۹]و تقول اجعل هذا فی سبیل الله»؛ دخترت به تو سلام می رساند و می گوید این ها را نیز در راه خدا انفاق کن.
رسول خدا صلی الله علیه و آله پس از مشاهده ی این بخشش سه بار فرمود: (فداها ابوها)؛ [۵۹۴] پدرش به فدای او. او حتی در وصیتش از علی علیه السلام می خواهد که بخشی از اموال وی را بین زنان پیامبر صلی الله علیه و آله و زنان بنی هاشم تقسیم کند. [۵۹۵] .
از این ها که بگذریم انفاق درآمد فدک و اختصاص ندادن چیزی از آن را برای خود و خانواده اش و تغییر نکردن وضع زندگی اش قبل و بعد از بخشش فدک، بهترین شاهد بر وسعت بخشش های اوست. همان فدکی که درآمدش را از بیست و چهار هزار دینار تا هفتاد هزار دینار نوشته اند. [۵۹۶] .
در روایت است که هر ساله حضرت تنها به اندازه ی قوت خود از درآمد فدک برمی داشت و بقیه را بین فقرا تقسیم می کرد و تا هنگام رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله این شیوه ادامه داشت. [۵۹۷] چشمان بسیاری از نیازمندان منتظر سر رسیدن درآمد فدک بود تا از بخشش فاطمه علیهاالسلام زندگی خود را به سامانی برسانند.
[ صفحه ۲۷۰]برگرفته از کتاب چشمه در بستر نوشته آقای مسعود پور سید آقایی

روبات عترت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *