حضرت فاطمه ایثار در شب عروسی

امیرالمومنین علی علیهالسلام زره خود را فروخت و پول آن را از بابت مهریه زهرا علیهمالسلام به خدمت رسولخدا تقدیم داشت و پیامبر بزرگوار اسلام نیز پولها را در اختیار چند نفر از اصحاب خود قرار داده و سفارش فرمودند: «برای فاطمه جهیزیه فراهم کنند…»
از جمله خریدها بدین منظور، پیراهن عروسی بود که به هفت درهم خریداری شده بود و زهرا آن را در شب عروسی به تن کرده و در حال رفتن به خانه شوهر بود….
در حالی که سلمان افسار مرکب فاطمه علیهاالسلام را در دست داشت و آرام آرام رو به سوی خانه استیجاری که در کنار مدینه قرار گرفته بود میرفتند، ناگهان کنیزی به دختر پیامبر صلی اللَّه علیه و آله سلام کرد و از مشکلات خود سخن گفت و برای رفع نیازش از آن بانوی گرامی اسلام درخواست کمک نمود…
فاطمه علیهاالسلام به زنانی که دور او را گرفته بودند فرمودند: کمی آرام باشید و اطراف مرا مراقبت کنید و خود از مرکب پایین آمد و در میان کاروان زنان که مانند نگین او را محاصره کرده بودند، پیرهن تازه را از تنش درآورد و آن را به کنیز سائل بخشید و خود لباس کهنه پوشید و حرکت به سوی خانه بخت را از سرگرفت…
شب زفاف به پایان رسید. رسولخدا همراه با کاسهای شیر به دیدار دختر و داماد شتافت، در حالی که صبحانه میل میکردند، رسولخدا فاطمه علیهاالسلام را تماشا میکرد، در این حال پیامبر صلی اللَّه علیه و آله متوجه شد که دخترش زهرا لباس کهنه بر تن دارد، با تعجب پرسید: دخترم! چرا لباس نو نپوشیدهای؟
فاطمه: پدر جان! دیشب آن را به کنیزی بخشیدم که نیازمندش بود.
رسولخدا: عزیزم! مناسب بود برای مراعات حال داماد، لباس نو را برای خود نگه میداشتی.
فاطمه: پدرجان! این درس را از قرآن آموختهام که میفرماید: «در احسان
[ صفحه ۱۳۱]کردن پیوسته چیز مطلوب و مورد علاقهتان را احسان کنید. [۲۳۳] » علاوه بر این، شما نیز همیشه چنین میکردید…
پیامبر صلی اللَّه علیه و آله دیگر سخنی نگفت، ولی گویا از درون خود به دخترش عشق میورزید و از چنین ایمان و ایثارگری او به خود میبالید. [۲۳۴] .
شب عروسی برای هر عروس و دامادی خاطرهآمیز و بسیار حساس است. زیبایی و آراستگی عروس در چنین شبی در افکار و عشق و علاقهی آتی داماد موثر میباشد و به عنوان پایه و اساس زندگی مشترکشان به حساب میآید، ولی فاطمهی زهرا علیهاالسلام با در نظر گرفتن همهی این مسائل، تنها پیرهن تازهاش را به سائل میبخشد و خود پیرهن کهنه میپوشد.
برگزیده کتاب تحلیل سیره فاطمه زهرا (س) نوشته آقای علی اکبر بابا زاده

روبات عترت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *