حضرت فاطمه مادری نمونه

یکی از ابتدای ترین مراحل پروش و اثر گذاری در روح کودک نامگذاری است . نامگذاری ، برای طفل اهمیت فوق العاده ای دارد، زیرا اولین چیزی که در فهم لطیف و حساس کودک راه پیدا می کند نام و شهرت اوست و اینکه این نام چه بار فرهنگی و معنا داری را حمل می کند، تاءثیر زیادی در روح و روان کودک دارد. بدین جهت علی علیه السلام یکی از حقوقی را که فرزندان بر عهده پدر دارند نام نیکو و پسندیده می شمارد و می فرماید:
حق الولد علی الوالد اءن یحسن اسمه
حق فرزند بر پدر این است که نامی نیکو بر او بگذارد . (۱۸۸)
با این توضیح نگاهی کوتاه می کنیم به زندگی حضرت زهرا علیهاالسلام در رابطه با تولد فرزندان و نام گذاری و عقیقه و…
بعد از تولد امام حسن ، امام حسین ، حضرت زینب و ام کلثوم علیهاالسلام حضرت زهرا علیهاالسلام امر نامگذاری را به علی علیه السلام واگذار می کرد. علی علیه السلام می فرمود: من در امر نامگذاری فرزندانم از رسول خدا (صلی الله علیه وآله ) سبقت نمی گیرم ، بنابر این کودک را نزد پیامبر می آورد و حضرت هم به نامهای برگزیده شده از طرف خداوند بر آنان نام می گذاشت .
یکی دیگر از سنتهای جاری در زندگی صدیقه کبری ، گفتن اذان در گوش راست و اقامه در گوش چپ فرزند بود و دیگر عقیقه (قربانی که در واقع می توان آن را بیمه سلامتی شمرد) و صدقه برای نوزاد متولد شده بود.
نقل شده است که حضرت فاطمه علیهاالسلام هر گاه صاحب فرزندی می شد، برای او گوسفندی عقیقه می داد، سپس روز هفتم ، سر او را می تراشید و برابر وزن موهای او نقره صدقه داده و برای قابله و همسایه ها هدیه می فرستاد و دیگران را در شادی خود سهیم می کرد. (۱۸۹)
برگرفته از کتاب الگوهای رفتاری حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام )نوشته خانم حلیمه صفری

روبات عترت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *