خطبه فدک – سخنان حضرت زهرا (س) برای زنان عیادت کننده

بحار الانوار: ج ۲۹ ص ۱۴۰ ح ۳۰٫
اولین اثر خطابهی حضرت زهرا علیهاالسلام آن بود که زنان مهاجر و انصار از این مدتی که هیچ یادی از یادگار پیامبر صلی الله علیه و آله نکرده بودند به عیادت حضرت آمدند و گفتند: ای دختر پیامبر، حالتان چگونه است؟ حضرت فرمود: از دنیایی که با شما باشم متنفرم و آن را رها کردهام، و نسبت به مردان شما غضبناکم. ننگ بر کُند شدن شمشیر و تزلزل فکر!!
وای بر آنان! خلافت را از کوههای بلند رسالت به کجا کشاندند؟ از ابوالحسن (علی علیهالسلام) چه چیزی را نمیپسندیدند؟ جز صلابت شمشیرش و بیپروائی او از مرگ و شدت حملهها و برخوردهای عبرتآموز او در جنگ، و از تبحر او در کتاب خداوند و غضب او در امر الهی.
به خدا سوگند، اگر مهاری را که پیامبر صلی الله علیه و آله آن را به او (علی علیهالسلام) سپرده بود در دست او باقی میگذاردند به بهترین وجهی آنرا اداره میکرد و اگر خلافت را به او میسپردند برکات آسمان و زمین بر آنان گشوده میشد.
به کدام سو روی آوردند؟! و بر ضد کدامین ذریهای اقدام کردند و بر آنان چیره شدند؟! بینیشان بر خاک مالیده باد و پشیمان شوند قومی که گمان میکنند کار درستی انجام میدهند. قسم به لا یزالی خداوند، هم اکنون فتنه بار دار شده است، و پس زمان کوتاهی ثمرهاش ظاهر میگردد و از آن کاسهای لبریز از خون تازه و سم تلخ کشنده میدوشید. آنگاه است که آیندگان از نتیجهی آنچه پیشینیان پایه گذاردهاند آگاه میشوند.
[ صفحه ۵۱]سوید بن غفله میگوید: زنان عیادت کننده فرمایشات حضرت زهرا علیهاالسلام را برای مردان خود بازگو کردند. پیرو آن عدهای از بزرگان مهاجرین و انصار بعنوان عذرخواهی نزد حضرت آمده گفتند: ای سیدهالنساء، اگر ابوالحسن (علی علیهالسلام) این مسئله را قبل از آنکه پیمانی ببندیم بما یادآور میشد سراغ دیگری نمیرفتیم. حضرت زهرا علیهاالسلام فرمود: از من دور شوید (بس کنید)، که با بهانههای بیهودهتان عذر شما پذیرفته نیست و با کوتاهیهای شما جای هیچ سخنی باقی نمانده است!
برگرفته از کتاب اسرار فدک نوشته: محمد باقر انصاری

روبات عترت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *