سیره حضرت فاطمه حفظ آبروی خانواده

یکی از ویژگیهای حضرت فاطمه علیهاالسلام این بود که آن بزرگوار در حفظ حریم خانواده، بویژه شوهرش فوقالعاده حساس بود و تمام مشکلات و نارسائیها را تحمل نمود، ولی خم به ابرو نیاورد و آبروی علی علیهالسلام را حفظ کرد.
با اینکه شخصیت فاطمه علیهاالسلام در جهان اسلام جایگاه خاصی داشته و دارد، ولی او رد انتقال از خانه پدر به خانهی شوهر، به یک خانهی محقر و دورافتادهی استیجاری که صاحب آن حارثه بن نعمان بود، پناه برد و دور از هرگونه امکانات زندگی، با خاکهای نرم، اتاق عروسی را صاف کرد و هرگز محرومیت رفاهی را به رخ علی نکشید و به دیگران نگفت. [۱۳۴] .
امیرالمومنین علیهالسلام برای رفع گرسنگی خانوادهاش، به سراغ خانهی یک مرد یهودی به نام شمعون رفت و مشکل خود را با او در میان گذاشت و از او مقداری جو خواست، لذا چنین فرمود:
هل لک ان تعطینی جزه من الصفوف تغزلها لک ابنه محمد
[ صفحه ۸۱]بثلاثه اصوع من شعیر؟ قال: نعم، فاعطاه فجا بالصوف و الشعیر و اخبر فاطمه (ص) فقبلت و اطاعت ثم عمدت…. [۱۳۵] .
آیا تو مقداری از پشم را در برابر نه کیلو جو در اختیار من قرار میدهی که دختر پیامبر خدا – فاطمهی زهرا – آن را برایت بریسد؟ شمعون گفت: بلی. آنگاه علی علیهالسلام پشم و جو را گرفت و به خانه آورد و جریان را به آن بانوی بزرگوار گفت، آن حضرت نیز کار استیجاری را پذیرفت، و شروع بکار کرد….
قابل توجه است که فاطمهی زهرا علیهاالسلام با آن همهشان و جلالش، با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم کرده و علاوه بر کارهای سخت منزل، برای شخص یهودی نیز کار کرده و هرگز به رخ علی علیهالسلام نیاورده و آبروی خانوادهاش را حفظ نموده است.
برگزیده کتاب تحلیل سیره فاطمه زهرا (س) نوشته آقای علی اکبر بابا زاده

روبات عترت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *