عربی میهمان حضرت علی و فاطمه

روزی عربی وارد محضر رسولخدا شد و از درد و رنج گرسنگی شکایت کرد. پیامبر خدا صلی اللَّه علیه و آله چون سخن او را شنید، پیکی را به بیوتات زنانش فرستاد و از آنان درخواست طعام نمود، ولی جواب دادند: جز آب چیزی در خانه ندارند.
پیامبر بزرگوار اسلام چون خود شخصا نتوانست آن گرسته را سیر کند، خطاب به مردم فرمودند چه کسی حاضر است امشب این مرد عرب را مهمان کرده و او را سیر کند؟ امیرالمومنین مانند همیشه پاسخ مثبت داد و او را به منزل آورده و از همسرش فاطمه علیهاالسلام پرسید:
ما عندک یا بنت رسولاللَّه؟ فقالت: ما عندنا الا قوت الصبیه لکنا نوثر ضیفنا به…. [۱۳۶] .
ای دختر رسولخدا! چه غذایی در اختیار داری؟ جواب داد: به اندازهی خوراک یک بچه طعام دارید، ولی خود نمیخوریم و آن را به مهمان خود میدهیم….
[ صفحه ۸۲]سپس امیرالمومنین علی علیهالسلام به فاطمه علیهاالسلام دستور دادند: بچهها را به هر صورتی که باشد، بدون شام بخواباند و چراغ را خاموش کند، آنگاه خود در تاریکی از مهمان پذیرایی کرد و خود نخورد ولی برای اینکه مهمان ناراحت نگردد، دهانش را میگرداند، تا عرب خیال کند، آن حضرت نیز غذا میخورد….
فردا پیامبر خدا را دید و به شدت گریه کرد و فرمود: یا امیرالمومنین! ملائکه خدا از کار شما تعجب کردند مژده باد بر شما که آیهی نهم سورهی حشر در حقتان نازل گشت. [۱۳۷] .
در اینجا باید توجه داشته باشیم که زهرا علیهاالسلام چگونه خود و بچههایش را گرسته میخوابند و از مهمان شوهر پذیرایی میکنند و آبروی خانواده را حفظ مینمایند؟!
برگزیده کتاب تحلیل سیره فاطمه زهرا (س) نوشته آقای علی اکبر بابا زاده

روبات عترت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *