فاطمه زهرا اسوه صبر و بردباری

«… السلام علیک ایتها المظلومه «الصابره» لعن اللَه من منعک حقک و دفعک عن ارثک…
سلام بر تو ای مظلومهای که بر ستمهای اهل جور صبر نمودی! خداوند کسانی را که حق شما را از بین بردند و شما را از ارث پیامبر صلی اللَه علیه و آله و سلم محروم کردند لعنت کند.» [۲۲۱] .
[ صفحه ۱۸۸]صبر ممدوح
در روایات اسلامی برای صبر ممدوح، تقسیمات متعددی ذکر شده است. آنچه مسلم است صبر، یک حالت فعال برای انسان است، نه یک حالت انفعالی، یعنی انسان در برابر مسائل مختلف باید پافشاری کند، نه آنکه در برابر مشکلات کمر خم کند و زانوی ناتوانی در بغل گیرد. یکی از اقسام صبر، صبر بر گناه است. صبر بر گناه، به این معنا نیست که انسان اگر دچار گناهی شد، آن آلودگی را تحمل کند،بلکه صبر در برابر گناه، یک نوع خودداری نفس است، یعنی باید در برابر لذات گناه، مقاومت نمود و آلوده به گناه نشد. چون این نوع خودداری، کمی سختی مادی دارد و باید لذاتی را که طبیعت انسانی میل شدید به آنها دارد ترک کرد، پس دارای اجر بسیار است. در قرآن اجر صابران بیحساب شمرده شده است و به آنها آن قدر پاداش میدهند که خودشان متعجب میگردند که این همه پاداش از کجا در پروندهی ما ثبت شده است، شاید اشتباهی رخ داده باشد.
صبر بر مصیبت، یعنی پافشاری در برابر آثار یک مصیبت، که گاهی این آثار بسیار خطرناک است. مصیبت دیده اگر صبور نباشد ممکن است بر قضا و قدر الهی اعتراض نماید. مصیبت دیده اگر صبور نباشد ممکن است بر خود لطمات جانی وارد کند که این عمل، حرام است. مصیبت دیده اگر صبور نباشد حالتی آماده، برای انجام هزاران گناه خواهد داشت، اما کسی که اهل صبر باشد و در برابر مصائب، تاب و تحمل خود را از دست ندهد، بر تمام این امور فایق خواهد آمد.
اگر ائمهی اطهار علیهاالسلام فاطمهی زهرا علیهاالسلام را صابره میخوانند و پس از
[ صفحه ۱۸۹]آن جریان غصب فدک را عنوان میکنند، به این معنا نیست که ظالمان، حق فاطمهی زهراء علیهاالسلام را غصب کردند و ایشان در برابر این عمل شرمآور، هیچ عکسالعملی نشان ندادند، بلکه سراسر حیات فاطمهی زهرا علیهاالسلام پس از غصب فدک، مبارزهی با ظالمان غاصب بود. اگر غیر از خطبهی فدکیهی حضرت زهرا علیهاالسلام، سخنی دیگر در این رابطه نبود، تا ما را به ظلم ستیزی آن حضرت رهنمون گرداند، همین خطبه، کافی بود. حال آنکه در طی این نود روز پایان زندگی فاطمه علیهاالسلام، همهی مسائل زندگی ایشان، حول مسالهی امامت و حکومت و غصب فدک و دیگر ظلمها دور میزند. پس، صبر فاطمهی زهرا علیهاالسلام یک صبر منفی مذموم نیست، بلکه صبری باشکوه و افتخارآمیز، در راه گرفتن حق در برابر ظلم ظالمان است. (گرچه در این راه صورتش نیلی شود و یا شربت شهادت نوشد.)
[ صفحه ۱۹۰]برگرفته از کتاب جرعه ای از کوثر نوشته آقای علیرضا سبحانی نسب

روبات عترت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *