فاطمه (س) و معرفی خودشان در خطبه فدکیه

(ثُمَ قالَتْ: اَیُهَا الناسُ إعْلَمُوا: اَنی فاطِمَه وَ اَبی مُحمَد صلی اللَه علیه و آله)
[ صفحه ۱۳۸](آنگاه حضرت زهرا علیهاالسلام فرمودند: ای مردم بدانید: که من فاطمه هستم و پدرم محمد صلی اللَه علیه و آله است.)
حالا حضرت میخواهند آن احساسات مردم را بیدار کنند و عواطفشان را برانگیزند که چگونه حاضرید این قدر به ما ظلم شود و شما نظارهگر باشید و سکوت اختیار کنید!!
(اَقُولُ عوداً وَ بدواً و لا اقول ما اَقُول غَلَطاً)
(یک بار میگویم، بعد هم میگویم (یعنی مکرر میگویم) و آنچه میگویم غلط و اشتباه نیست.)
(وَ لا اَفْعَلُ ما اَفْعَلُ شَطَطاً)
(و کارهایی که انجام میدهم، برخلاف حق بجا نمیآورم.)
«شَطَط» به معنای چیزی است که برخلاف حق باشد؛ حضرت در اینجا میخواهند بفرمایند آنچه من میگویم و انجام میدهم حق است و برخلاف حق حرفی را نمیزنم و کاری را نمیکنم.
(لَقَدْ جاءکُمْ رَسُولٌ مِنْ اَنْفُسِکُمْ [۱۱۶] .)
(و به تحقیق رسولی به سوی شما آمده که از سنخ خودتان بوده و از متن جامعه برخاسته بود.)
پیغمبر صلی اللَه علیه و آله کسی بود که از خود مردم و از متن جامعه بود، از یک طبقه ممتازی که کاری با مردم نداشته باشد نبود؛ کسی که از متن
[ صفحه ۱۳۹]جامعه جوشیده است، به دردهای جامعه واقف است، چون خود، طعم سختیها را چشیده است و لذا چنین کسی میتواند راهنما و خیرخواه جامعه باشد.
(عَزیزٌ عَلَیهِ ما عَنِتُمْ)
(اگر سختی و فشاری بر شما وارد میشد، برای او سخت و ناگوار بود.)
کسی که از متن جامعه باشد، دلسوز جامعه است؛ اگر به یکی از افراد اجتماع سختی و فشاری وارد آید، او هم ناراحت میشود و خود را در غم و اندوه او شریک میداند، اینطور نیست که خود را تافتهی جدا بافتهای بداند؛ «عزیزٌ علیه»: یعنی برایش ناگوار است، «ما عَنِتُمْ»: اگر عنت، یعنی فشار و زحمتی بر شما باشد.
احتمال دیگری هم هست و آن اینکه پیامبر صلی اللَه علیه و آله از ضرری که به شما وارد میشد، رنج میبرد و آن ضرر ناشی از عدم ایمان به خدا بود و روی همین اساس برای اینکه شما به خدا ایمان آورید و به راه راست هدایت شوید حرص میورزید.
(حَریصٌ عَلَیْکُمْ، بِالمُومِنینَ رَئوفٌ رَحیمٌ)
(بر آنچه خیر شما در آن قرار داشت، حرص میورزید و نسبت به مومنین رئوف و مهربان بود.)
پیامبر صلی اللَه علیه و آله خیرتان را میخواست و حریص بود که آنچه خیر شماست انجام دهد و نسبت به مومنان و کسانی که ایمان آورده بودند، رئوف و مهربان بود.
این جملات حضرت، همه برگرفته شده از آیات قرآن است و
[ صفحه ۱۴۰]عین این جملات را خدا در قرآن کریم فرموده است [۱۱۷] .
در آیهی دیگر آمده است: (و ما ارسَلناکَ إلا رحمهً لِلعالمین [۱۱۸] ): «ای پیامبر! ما تو را به رسالت مبعوث نکردیم، مگر به جهت اینکه رحمتی باشی برای تمام مردم جهان»؛ در حقیقت باید گفت با اینکه پیامبر اکرم صلی اللَه علیه و آله برای همهی مردم جهان رحمت بودند، ولی نسبت به مومنان رافت و رحمت خاصی داشتند.
برگرفته از کتاب خطبه حضرت زهرا (س) و ماجرای فدک نوشته آقای حسینعلی منتظری

روبات عترت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *