ماجرای ضربت حضرت فاطمه از زبان عمر

عمر در ضمن نامه ای برای معاویه چگونگی بر خورد خود با فاطمه علیها السلام را چنین بیان می کند:
به فاطمه که پشت در بود گفتم : اگر علی از خانه (برای بیعت ) بیرون نیاید، هیزم فراوانی به اینجا بیاورم و آتشی بر افروزم و خانه و اهلش را بسوزانم ، و یا اینکه علی را برای بیعت به سوی مسجد می کشانم . آنگاه تو و مردان دیگر هیزم بیاورید، و به فاطمه گفتم : خانه را به آتش می کشم . همان وقت دستش را از در بیرون آورد تا ما از ورد به خانه باز دارد، من او را درود نموده و با شدت ، در افشار دادم و با تازیانه بر دستهای او زدم تا در را رها کند، از شدت درد تازیانه ، ناله کرد و گریست ، ناله او به قدری جانگاه و جگر سوز بود که نزدیک بود دلم نرم شود و از آنجا منصرف گردم ، ولی به یاد کینه های علی علیه السلام و حرص او برکشتن قریشیان (مشرک ) افتادم …
با پای خودم لگد بر در زدم ، ولی او همچنان در را محکم نگه داشت بود که باز نشود، وقتی که لگد بر در زدم صدای ناله فاطمه را شنیدم که گمان کردم ، این ناله ، مدینه را زیر و رو کرد، در آن حال فاطمه می گفت :
یا ابتاه ! یا رسول الله هکذا یفعل بحبیبتک و ابنتک ، اه یا فضه الیک فحذینی فقد و الله قتل ما فی و حشنائی من حمل
ای پدر جان ! ای رسول خدا ! بنگر که این گونه با حبیبه و دختر تو رفتار می شود. آه ! ای فضه بیا و مرا دریاب که سوگند به خدا فرزندم که در رحم من بود کشته شد.
در عین حال در را افشار دادم ، در باز شد، وقتی وارد خانه شدم ، فاطمه با همان حال روبروی من ایستاد، ولی شدت خشم مرا به گونه ای کرده بود که گویی پرده ای در برابر چشمم افتاده است چنان سیلی روی روپوش به صورت فاطمه زدم که به زمین افتاد… (۴۵۹)
پس منبری از نور برایش نصب می نمایند که هفت پله دارد و ما بین هر پله تا پله دیگر صفوفی از ملائکه است و با آن حضرت است رخت های خون آلود و پیراهن غرقه به خون حسین علیه السلام . پس عرض می کند: خدایا ! می خواهم ببینم حسن و حسین علیهما السلام را، پس مصور شود حسین به حالتی که سر در بدن ندارد و خون از رگهای او جاری است . پس چون آن حالت را ببیند فریادی زند و خود را از ناقه به زیر اندازه و پیغمبر و ملائکه همه فریاد می زنند. (۴۶۰)
برگرفته از کتاب الگوهای رفتاری حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام )نوشته خانم حلیمه صفری

روبات عترت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *