مبارزه‌ی علمی و جهاد بدنی حضرت فاطمه سلام الله علیها

مبارزه‌ی علمی و جهاد بدنی
۱- گریه‌های طولانی در بیت الاحزان و مدینه:
زهرای مظلومه وقتی نتوانست در برابر غاصبان کاری از پیش ببرد و حق خود را پس بگیرد روش مبارزاتی خود را به صورت گریه آغاز کرد و شب و روز با چشمان اشکبار خود نشان داد که از حکومت وقت ناراضی است اگرچه ظاهرا رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله انگیزه‌ی اول این ناله‌ها بود ولی همگان می‌دانستند که دختر پیامبر آن‌قدر بی‌صبر نیست که در فوت پدر همواره گریه کند بلکه گریستن او در اثر ناگوارایی‌هایی است که حکومت غاصب برای او فراهم کرده است. حتی دانشمندان اهل سنت در تاریخ‌های خود می نویسند: فاطمه سلام الله علیها آنچنان از خلیفه‌ی اول و دوم ناراضی است که با ان‌ها قهر کرده است.و از ستم آن ها رو به سوی قبر پدر کرده و فرمود: ای پدر ای رسول خدا ما بعد از تو چه دیدیم از پسر خطاب و پسر ابی قحافه
/پاورقی ۳- مجلسی، محمدتقی، بحارالانوار./
و این آیه را خواندند: و مامحمد الا رسول قد خلت من قبله الرس أفان مات او قتل انقلبتم علی اعقابکم ومن ینقلب علی عقبیه فلن یضر الله و سشیبا و سیجزی الله الساکرین
/پاورقی ۴- مصباح یزدی، محمدتقی، انتشارات موسسه‌ی آموزشی و پژوهشی امام خمینی، چاپ نگارش، چاپ دهم، پاییز ۸۸٫/
محمد صلی الله علیه و آله نیست مگر رسولی پیش از او ونیز رسولانی گذشتند پس اگر او بمیرد یا کشته شود شما عقب گرد کرده دست از دینتان می‌کشید هرکس از دین برگردد. هرگز به خدا ضرری نزده است و به زودی خداوند شاکرین را پاداش می‌دهد.

۲- وصیت به دفن شبانه:
روزها با بیماری و رنجوری حضرت زهرا گذشت. در آخرین لحظات عمر شریف ایشان امیرالمومنین بر بالای بالینشان آمدند سر فاطمه را در آغوش گرفتند و همراه با ناله صدا زد: یا زهرا، فاطمه به رخسار علی نگریست و هر دو با هم گریه نمودند. ای پسر عمویم من دیگر بعد از ساعتی به پدرم می‌پیموندم. وصیت من به تو چنین است:
۱- با دختر خواهرم اماهه ازدواج کن که او به فرزندانم مثل من مهربان است.
۲- جنازه‌ام را در میان تابوتی قرار ده تا برجستگی‌های بدنم نمایان نشود.
۳- هیچ یک از ستمگرانی که در حق من جفا کردند در نماز و تشییع من شرکت نکنند.
۴- مرا هنگام غسل دادن برهنه نکن و از روی پیراهن آب بریز زیرا بدن من پاک است و از حنوط باقی مانده ی پدرم مرا منوط نما.
۵- مرا شبانه دفن کن و قبرم را بپوشان و مخفیانه به خاک بسپار.
فاطمه سلام الله علیها با این وصیت حیثیت دولت ستمگر وقت را زیر سؤال برد و نارضایتی خویش را برای اندیشمندان تا قیامت بر ملا ساخت و قبرش را به عنوان مسند مظلومیت خود، اهل بیت پیامبر و تشیع مخفی نگه داشت.
ملاحظه می‌شود که همه‌ی این عکس‌العمل‌ها در برابر حکومت ستمگرانه وقت یک برنامه ی سیاسی و مبارزه‌ی اجتماعی است که دختر پیامبر انجام داده است. از این جهت امیرالمومنین طبق وصیت زهرا سلام الله علیها شبانه و به دور از چشمان دشمنان فاطمه‌اش را به خاک سپرد.
فاطمه سلام الله علیها در دفاع از حریم ولایت نه تنها جان خود بلکه عزیزترین کس خود را پاره‌ی تن خود (یعنی محسن) خود را فدا کرد. ایشان بعد از رحلت پیامبر تا ۴۰ شب همراه با حسن و حسینش به در خانه‌ی مهاجرین و انصار می‌رفتند و از آنان می‌خواستند که با علی علیه السلام بیعت کنند ولی آنان اعتنا نکردند و شد آنچه نباید می‌شد.

admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *