مصحف فاطمه علیه السلام

رخدادهای آینده ی دنیا توسط جبرئیل برای حضرت گفته شده است و آن حضرت، همه را برای امام علی علیه السلام گفته اند و حضرت علی علیه السلام این مجموعه را نگاشته اند.
از این مجموعه ی ارزشمند که با نام مصحف فاطمه علیهاالسلام و یا کتاب فاطمه علیهاالسلام شناخته می شود، بخشی توسط فرزندان او از امامان اهل بیت علیهم السلام برای مسلمانان بازگو شده است.
این کتاب در نزد امامان علیهم السلام بوده و برخی از شیعیان هم این کتاب را دیده اند. مصحف فاطمه علیهاالسلام به دلیل اشتمالش بر همه ی حوادث و رخدادهای آینده ی دنیا یکی از منابع علوم ائمه علیهم السلام محسوب می شود.
در ارتباط با این کتاب بزرگ روایات ما اطلاعاتی این چنین به ما می دهند:
«حماد بن عثمان گوید: از امام صادق علیه السلام شنیدم فرمود: در سال یکصد و بیست و هشت ملحدانی ظاهر می شوند چرا که در مصحف فاطمه علیهاالسلام خوانده ام.
حماد گوید: به امام گفتم: مصحف فاطمه چیست؟ حضرت فرمود: پس از رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله حزن و اندوهی حضرت فاطمه علیهاالسلام را فرا گرفت که جز خدا نمی داند. خداوند فرشته ای را پیش حضرت فاطمه علیهاالسلام فرستاد تا با او سخن گوید و تسلی غمش باشد حضرت زهرا علیهاالسلام حضور فرشته را به امام علی علیه السلام گفتند. امیر مومنان علی علیه السلام به وی گفتند: آن زمان که حضور فرشته را احساس کردی و صدایش را شنیدی مرا در جریان بگذار. از آن پس حضرت امیر آنچه را که فاطمه علیهاالسلام از آن ملک می شنیدند و برای امام علی علیه السلام بازگو می کردند می نوشتند، تا این که مجموعه ی آن یک کتاب شد. (مصحف فاطمه علیهاالسلام همین کتاب است) امام علیه السلام فرمودند که: این کتاب، حاوی حلال و حرام الهی نیست در این کتاب علم آینده ی جهان است.»
«… قلت و ما مصحف فاطمه؟ قال: ان الله تبارک و تعالی لما قبض نبیه صلی الله علیه و آله دخل علی فاطمه من وفاته من الحزن ما لا یعلمه الا الله عزوجل فأرسل الیها ملکا یسلی عنها غمها و یحدثها فشکت ذلک الی أمیرالمومنین علیه السلام فقال لها: اذا أحسست بذلک و سمعت الصوت قولی
[ صفحه ۳۵]لی فأعلمته فجعل یکتب کلما سمع حتی أثبت من ذلک مصحفا قال: أما انه لیس من الحلال و الحرام و لکن فیه علم ما یکون [۱۰] »
فضیل گوید: خدمت امام صادق علیه السلام رسیدم حضرت فرمود: ای فضیل، می دانی پیش از آمدن تو در چه نگاه می کردم؟ گفتم: نه. حضرت فرمود: کتاب فاطمه را نگاه می کردم. هر پادشاهی که در زمین به حکومت می رسد با نام و نام پدر در این کتاب آمده است… [۱۱] .
و باز در روایتی دیگر می خوانیم:
یکی از یاران امام صادق علیه السلام پرسید:… مصحف فاطمه چیست؟ حضرت، پس از یک سکوت طولانی فرمودند:… حضرت فاطمه علیهاالسلام پس از پیامبر خدا هفتادوپنج روز عمر کردند و بسیار بر پدر خویش محزون بودند. جبرئیل می آمد و او را بر غم پدر تسلیت می گفت و آرامش می داد و از پدر و موقعیت او بدو خبر می داد و نیز او را از آنچه در آینده، درباره ی نسلش اتفاق می افتد باخبر می ساخت و امام علی علیه السلام این مجموعه را می نوشت. این مصحف فاطمه است. [۱۲] .
به گفته ی امام خمینی قدس سره این روایت بالاترین فضیلت و مقام را برای زهرا علیهاالسلام بیان می دارد. شخصیت والای فاطمه علیهاالسلام تا پایه ایست که جبرئیل برای تسلی وی می آید و او را در جریان حوادث آینده ی جهان قرار می دهد.
امام صادق علیه السلام فرمود:… در نزد ما مصحف فاطمه علیهاالسلام است و آنان نمی دانند مصحف فاطمه چیست. پرسیدم مصحف فاطمه چیست؟ حضرت فرمود: کتابی است که سه برابر قرآن است و در آن یک کلمه از قرآن نیست. (مطلب دیگری در آن آمده است.) [۱۳] .
با ترجمه ی این چند روایت، به اجمال ذهن شما خواننده ی ارجمند را با عظمت مصحف فاطمه علیهاالسلام آشنا ساختیم. به گفته ی مرحوم شیخ آقابزرگ تهرانی در
[ صفحه ۳۶]الذریعه «مصحف فاطمه، از ودایع امامت است و آنگونه که روایات بازگو می کند هم اکنون نزد مولایمان امام زمان علیه السلام است». [۱۴] .
فاطمه ی زهرا علیهاالسلام دارنده ی چنین علم بی کرانه است و توسط جبرئیل از همه ی رخدادهای آینده ی جهان باخبر است. چیزی که در این پایه برای بسیاری از انبیای الهی نیز فراهم نیامده است. مصحف زهرا علیهاالسلام از منابع ارزشمند علوم امامان اهل بیت علیهم السلام به شمار می رود.

روبات عترت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *