نهج الحیاه – حدیثی از حضرت فاطمه زهرا (س) – دفاع از جان امام

پس از بردن امام به مسجد، در آن ازدحام جمعیت، عمر با شمشیر برهنه تهدید کرد که: اگر با ابوبکر بیعت نکنى گردنت را مى‏زنم. در این هنگام حضرت زهرا علیهاالسلام خطاب به ابوبکر فرمود:
قالت: یا ابابکر اترید ان ترملنى من زوجى؟
و الله لئن لم تکف عنه لانشرن شعرى و لاشقن جیبى و لاتین قبر ابى
(اى ابوبکر! آیا مى‏خواهى شوهرم را از دستم بگیرى؟ )و مرا بیوه سازى؟( سوگند به خدا اگر دست از او برندارى، موى سرم را پریشان مى‏کنم و گریبان چاک زده کنار قبر پدرم رسول خدا مى‏روم).
سپس دست امام حسن و حسین علیهماالسلام را گرفت تا در کنار قبر پیامبر صلى الله علیه و آله با نفرین و ناله تهدید خود را تحقق بخشد
امام على علیه‏السلام به سلمان فرمود:
«سلمان فاطمه را دریاب، گوئى دو طرف مدینه را مى‏نگرم که به لرزه درآمد، سوگند به خدا اگر فاطمه علیهاالسلام موى خود را پریشان کند و گریبان چاک نماید و در کنار قبر پیامبر صلى الله علیه و آله نفرین و ناله سر دهد، دیگر مهلتى براى مردم مدینه باقى نمى‏ماند، و زمین همه‏ى آنها را در کام مرگبار خود فرو مى‏برد»
سلمان شتابان خدمت زهرا علیهاالسلام رسید و گفت:
(اى دختر محمد صلى الله علیه و آله! خداوند پدرت را مایه‏ى رحمت جهانیان قرار داده است، خواهش مى‏کنم به خانه برگرد و نفرین در حق مردم نادان مکن. حضرت زهرا علیهاالسلام پاسخ داد: فقالت: یا سلمان! یریدون قتل على و ما على على صبر فدعنى حتى آتى قبر ابى فانشرن شعرى، و اشق جیبى و اصیح الى ربى (اى سلمان! آنها قصد جان على علیه‏السلام را دارند، و من در شهادت على علیه‏السلام نمى‏توانم صبر کنم، صبرم تمام شده، مرا به حال خود بگذار تا کنار قبر پدرم بروم، موهایم را پریشان نمایم، گریبان چاک دهم، و به درگاه خدا ناله سر دهم.) (۱).
سلمان فارسى که فاطمه علیهاالسلام را براى ناله و نفرین مصمم یافت، گفت: امام على علیه‏السلام مرا فرستاد و فرمود که به شما بگویم:
(فاطمه بخانه بازگردید و از ناله و نفرین خوددارى کنید)
قالت: اذا ارجع و اصبر و اسمع له و اطیع
وقتى حضرت زهرا علیهاالسلام پیام امام را شنید فرمود: (حال )که شوهرم و امام من، فرمان داده که به خانه بازگردم،( مى‏روم و صبر مى‏کنم و سخن آن بزرگوار را مى‏پذیرم و از او اطاعت مى‏کنم.).

منبع: فرهنگ سخنان فاطمه زهرا (س) – نوشته محمد دشتی

روبات عترت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *