ولادت حضرت فاطمه

بنا به نقل روایات صحیح و نظر اکثر مورخین و محدثین شیعه، حضرت فاطمهی زهرا علیهاالسلام در روز جمعه بیستم جمادی الثانی سال دوم یا پنجم بعثت رسولخدا صلی اللَّه علیه و آله در مکه معظمه متولد شد.
حضرت امام باقر علیهالسلام میفرمایند:
«ولدت فاطمه بعدما اظهر اللَّه نبوه نبیه و انزل علیه الوحی بخمس سنین، و قریش تبنی البیت و توفیت و لها ثمانی عشره سنه….» [۷۱] .
[ صفحه ۴۴]حضرت فاطمه علیهاالسلام در سال پنجم بعثت پیامبر صلی اللَّه علیه و آله که قریش نیز کعبه را بازسازی میکردند متولد شد و هنگام وفاتش هیجده بهار از عمر او گذشته بود….
و حضرت امام صادق علیهالسلام نیز میفرمایند:
ولدت فاطمه فی جمادی الاخره الیوم العشرین منها، سنه خمس و اربعین من مولد النبی (ص) فاقامت بمکه ثمان سنین و بالمدینه عشر سنین…. [۷۲] .
حضرت فاطمه علیهاالسلام در بیستم جمادی الثانی که چهل و پنج بهار از عمر پیامبر صلی اللَّه علیه و آله گذشته بود متولد شد و مدت هشت سال در مکه و ده سال در مدینه زندگی کرد….
و مرحوم ثقهالاسلام کلینی نیز در اصول کافی، همین نظر را برگزیده و تولد آن حضرت را در پنجم بعثت میداند….
البته نظرات دیگر در این زمینه است که نیاز به تحقیق بیشتر و اطالهی کلام نمیبینیم.
خلاصه، چنین نتیجه میگیریم: چون پیامبر خدا صلی اللَّه علیه و آله در چهل سالگی مبعوث به رسالت شده، حدیثی که تولد حضرت فاطمه علیهاالسلام را در چهل و پنج سالگی پیامبر خدا میداند نیز، تولد آن حضرت را در سال پنجم بعثت تعیین میکند، هرچند تاریخ سال دوم بعثت را علمای شیعه بیشتر تایید کرده اند.
برگزیده کتاب تحلیل سیره فاطمه زهرا (س) نوشته آقای علی اکبر بابا زاده

روبات عترت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *