ویژگیهای خاص حضرت فاطمه علیها السلام

حضرت فاطمه زهراء علیها السلام در زندگی خود دارای ویژگی خاصی بودند. از ابتدای خلقت تا پایان عمر، که عبارتند از:
۱- اولین ویژگی آن حضرت خلقت آن حضرت است از نور خدا امام صادق علیه السلام از پیامبر (صلی الله علیه وآله ) روایت می کنند که : خداوند عز و جل فاطمه علیها السلام را از نور خود خلق کرد قبل از آنکه آدم را بیافریند. و نام فاطمه مشتق شده از نام خداوند به پیامبر (صلی الله علیه وآله ) دستور می دهد که چهل روز در خلوت ، شبها به عبادت و روزها را روزه داری کند و بعد از اتمام این مدت برای او طعام بهشتی می فرستد.
۲- یکی دیگر از ویژگیهای منحصر به فرد صدیقه طاهره علیها السلام ، تکلم کردن او در رحم با مادر عزیزش بود که او را در سختیهای تسلی می داد.
۳- سومین ویژگی آن حضرت اینکه : به هنگام تولدش برترین زنان قابله اش بودند و بعد از تولد نور وجودش تمام خانه های مکه را روشن کرد و او را با آب کوثر شستشو دادند و او لب به سخن گشود که خدایی جز الله نیست و پدرم پیامبر خدا و شوهرم جانشین او و فرزندانم امامان بعد از او هستند.
هم چنین در روایت آمده است که حورالعین و بهشتیان یکدیگر را در ولادت آن حضرت بشارت دادند و جشن میلاد گرفتند.
۴- رشد و نمو آن حضرت : امام صادق علیه السلام فرمود: فاطمه علیها السلام رشد جسمی خود را آغاز نمود به طوری که در هر روز به اندازه یک هفته و در هر هفته به اندازه یک ماه و در هر ماه به اندازه یک سال کودکان هم سن خود رشد می نمود.
۵- ازدواج آسمانی : عقد او در آسمانها بسته شد، پیامبر (صلی الله علیه وآله ) به علی علیه السلام فرمود: که یا علی عده ای از مردم مرا در مورد ازدواج فاطمه سرزنش کرده و گفتند: او را به مرد فقیری دادی ، به آنان گفتم : من او را به همسری علی علیه السلام در نیاوردم ، بلکه خداوند واسطه این ازدواج بود، همانا خداوند می فرماید: اگر علی علیه السلام را نیافریده بودم برای دخترت فاطمه بر روی زمین از آدم تا کنون کفو و همتایی نبود.
۶- مهریه آسمانی : از پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله ) در مورد مهریه فاطمه در آسمان سو ال شد. حضرت فرمود: مهریه اش در آسمان خمس زمین است و هر کس در آن راه رود و نسبت به او و شوهرش و فرزندانش کینه داشته باشد. تا روز قیامت به صورت حرام بر آن راه برفته است .
۷- او اولین زن طاهره بود. فاطمه زهرا علیها السلام از همه آلودگیها و پلیدیها پاک بود و هرگز خون حیض و نفاس ندید و تا زنده بود خداوند زنان دیگر را بر علی علیه السلام حرام کرده بود.
۸- عصمت فاطمه علیها السلام : او تنها زن معصوم اسلام است که آیه قرآن درباره او و اهل بیت علیه السلام نازل شده است .
انما یرید الله الیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهر کم تطهیرا(۲۴۸)
در معصوم بودن او همین بس که خداوند بواسطه خشم او خشمگین و به واسطه رضای او راضی می شود.
۹- فرشتگان خدمتکار فاطمه علیها السلام : روایت شده است که آن حضرت گاهی در نماز بود و فرزندش گریه می کرد و مشاهده که فرشتگان گهواره اش را حرکت می دادند و یا اینکه آسیای دستی آن حضرت را می چرخانند.
۱۰- محدثه بود: یعنی با فرشتگان صحبت می کرد. بعد از رحلت پیامبر (صلی الله علیه وآله ) فرشتگان الهی بر او فرود می آمدند و با او صحبت می کردند و مصحف را بر او نازل کردند.
امام صادق علیه السلام فرمود: فاطمه زهراء علیها السلام را محدثه نامیده اند، زیرا که فرشتگان آسمان فرود آمده و با ایشان گفتگو کردند همانگونه که مریم دختر عمران را مورد ندا قرار داده اند. فرشتگان آسمانی به فاطمه زهراء علیها السلام گفتند: ای فاطمه ! خدا تو را انتخاب کرده و پاک نموده و بر زنان عالم و برتری بخشیده است . (۲۴۹)
۱۱- اولین شخصی که بعد از پیامبر (صلی الله علیه وآله ) وارد بهشت می شود.
۱۲- پنهانی بودن قبرش بعد از ۱۴۰۰ سال . این از ویژگیهای خاص آن حضرت می باشد. محبوبیت نام فاطمه علیها السلام در نزد ائمه (ع )
این نام مقدس یعنی فاطمه نزد اهل بیت علیه السلام بسیار دوست داشتنی و محبوب بود آنان این نام را گرامی می داشتند و هر کس را که به این نام نامیده می شد احترام می نمودند.
امام صادق (ع ) از یکی از یارانش که خدا به وی دختری عنایت فرموده بود، سو ال کردند: او را چه نام نهاده ای ؟ عرض کرد: فاطمه اش نام نهاده ام . حضرت فرمودند: فاطمه ! درود خدا بر فاطمه باد.
پس بدان چون این نام را بر او نهاده ای مواظب باش سیلی بر صورتش نزنی و به او بد نگویی و گرامیش بداری .
همچنین در وسائل الشیعه از سکونی نقل شده است که :
بر امام صادق علیه السلام وارد شدم در حالی که گرفته و افسرده بودم . سو ال فرمودند: ای سکونی چه غمی داری ؟
عرض کردم : دختری برایم به دنیا آمد. فرمودند: او را چه نامیده ای ؟ عرض کردم : فاطمه . فرمودند: آه ، آه ، آه ، سپس اضافه کردند: بدان اگر او را فاطمه نام نهاده ای ، لعن و دشنام مده و او را مزن . از امام کاظم علیه السلام نقل شده است که :
فقر در خانه ای که نام محمد و فاطمه در آن باشد وارد نمی شود. (۲۵۰)
برگرفته از کتاب الگوهای رفتاری حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام )نوشته خانم حلیمه صفری

روبات عترت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *