کنیه های حضرت فاطمه علیه السلام

کنیه هایی که برای حضرت زهرا (علیهاالسلام) ذکر کرده اند عبارتند از:
[ صفحه ۱۳۴]۱- ام الحسن: مادر حسن (علیه السلام).
۲- ام الحسین: مادر حسین (علیه السلام).
۳- ام المحسن: مادر محسن (علیه السلام).
۴- ام الائمه: مادر ائمه (علیهم السلام)، زیرا ائمه طاهرین همه از نسل فاطمه زهرا (علیهاالسلام) هستند.
۵- ام ابیها: مادر پدرش! این کنیه را علمای اهل سنت نظیر ابن عبدالبر و ابن اثیر نقل کرده اند. [۳۵۹] بدین خاطر به فاطمه (علیهاالسلام) ام ابیها گفته اند که آن حضرت پس از رحلت مادرش برای پدر خویش چون مادری مهربان و دلسوز بود. [۳۶۰] .
هدف ما از بیان فضائل و اسماء نیکوی فاطمه (علیهاالسلام) بیان مطالب شگفت آور نیست، بلکه آگاهی بیشتر با بلندای مقام زهرا (علیهاالسلام) و درس گرفتن از مکتب پر بار اوست. تا هر مسلمان و بخصوص زن مسلمان دریابد که چه الگوی ارزنده ای را در تمامی زمینه های زندگی داراست. چرا که فاطمه (علیهاالسلام) از جنبه انسانی اش بشری چون دیگران است. [۳۶۱] اما از جنبه معنوی بدانجا رسیده که شناخت تمامی ابعاد شخصیتش بس دشوار است. مقامی را که آن بزرگوار در اثر بندگی خدا و شناخت و معرفت او بدست آورد، مقامی بس ارجمند و فضائلش بیشمار و وجودش بی همتاست.
و تو ای خواهر و برادر مسلمان! ای دوستدار فاطمه (علیهاالسلام)! اگر پیرو او باشی و به راه او روی هر چند بسان خود فاطمه (علیهاالسلام) نشوی اما شیعه و پیرو طریقت او گردی و به قله کمال انسانیت و معرفت برسی که او بهترین راهنمای راهست. پس برخیز و براه شو که گر بروی بشوی.
و این است فضل خداوند که به هر کس بخواهد عطا کند.
ذلک فضل الله یوتیه من یشاء و الله واسع علیم [۳۶۲] .
صدق الله العلی العظیم
[ صفحه ۱۳۵]

روبات عترت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *